Covid-19 ierobežošanas pasākumi

Zobārstniecībā pacienti un zobārsti var tikt pakļauti patogēniem mikroorganismiem, ieskaitot vīrusus un baktērijas, kas invazē mutes dobumu un elpošanas traktu. Zobārsta darbā inficēšanās var notikt dažādu saskarsmes ceļu rezultātā. Ņemot vērā, ka Covid-19 identificēts inficētu pacientu siekalās (To KK et al, 2020), zobārstiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem vienmēr jāievēro īpaša piesardzība, lai kavētu Covid-19 izplatību. (Meng et al, Xian Peng et al 2020)

Zobārsta darbā inficēšanās var notikt dažādu saskarsmes ceļu rezultātā:

1. Izteikti tuvs kontakts ar pacienta mutes dobumu (face-to-face) – Zobārsta darba apstākļi ir specifiski – ļoti ciešs kontakts ar potenciāli infekciozu pacientu (klepošana, šķaudīšana), tiešs kontakts ar pacienta siekalām, asinīm un citiem organisma šķidrumiem un asu, gļotādu traumējošu objektu izmantošana (adatas, skalpeļi), tiešs kontakts ar asinīm, šķidrumiem no mutes, rīkles un deguna dobumu. Aerosols, kas veidojas labojot zobu pacientam, kas ir inficēts, var saglabāties gaisā un apdraudēt nākamā pacienta un zobārsta veselību, to ieelpojot. (Xian Peng et al, 2020)

2. Gaisa pilienu ceļš – ar zobārstniecību saistītos zinātnes rakstos tiek parādīts, ka zobārstam, izmantojot aerosola veidojošās ierīces – mikromotorus un turbīnas – patogēno mikroorganismu pārneses ceļš notiek gaisa pilienu veidā (Kampf et al, 2020; Wei et al, 2016, Kohn et al 2003). Aerosolu pilieni un daļiņas ir pietiekoši mazas lai koncentrētos gaisā ilgstošu laika periodu pirms tās nogulsnējas uz virsmām vai sasniedz elpceļus. Covid-19 ir potenciāla iespēja izplatīties caur pilieniem un aerosoliem no inficētiem indivīdiem zobārstniecības praksēs un slimnīcās.

3. Kontaminētas virsmas. Cilvēka koronovīrusi (SARS Co-V, MERS-Co-V, HCo-V) var saglabāties uz tādām virsmām kā metāls, stikls vai plastmasa vairākas dienas (2stundas līdz 9 dienas) (Kampf et al, 2020; Otter et al, 2016), atkarībā no virsmas tipa, temperatūras un vides mitruma (WHO 2020c). Tāpēc roku un zobārstniecības kabineta visu virsmu dezinfekcija ir absolūti nepieciešama, lai nepieļautu ārstējošā personāla inficēšanos. Taču, nav iespējams absolūti dezinficēt visas kontaminētās medicīnas aprīkojuma virsmas, tai skaitā sienas, grīdu pēc katra pacienta. Tāpēc tās ir potenciāls korona vīrusa transmisijas avots. (Kohn et al, 2003, Meng et al, 2020, Xian Peng et al 2020)

Inficētu gaisa pilienu ieelpošana dentālo procedūru laikā, ārstējot pacientus ar Covid-19 pakļauj zobārstus tiešam un ciešam kontaktam ar vīrusu. Tāpēc ārkārtīgi nepieciešams ievērot profilaktiskus pasākumus, vīrusa izplatības kavēšanai – pacientu plūsmas regulēšana, procedūru telpu specifiska aprīkošana, roku dezinfekcija, manipulāciju pielāgošana (koferdama izmantošana, 4-rocīgs darbs, specifiska atsūcēja izmantošana), aizsargekipējuma nodrošināšana (respirators (FFP2 un FFP3), cimdi, aizsargbrilles, cepures, bahilas, vienreizlietoajmais halāts), kā arī ierobežota aerosolu veidojošo ierīču izmantošana. (Meng et al, 2020)

Pilienu un siekalu un asiņu aerosolu rezultātā notiek Covid-19 transmisija un zobārstniecības nozare ir ievietojama augsta riska grupā. (Cleveland et al, 2006)

Noteikumi:
http://www.lza-zobi.lv/lv/covid-19-22marts-informacija-zobarstniecibas-personalam-par-arstniecibas-iestazu-darbu-arkartejas-situacijas-apstaklos

http://www.lza-zobi.lv/lv/individualo-aizsardzibas-lidzeklu-ial-lietosana

Patika šis raksts? Padalies!

0 komentāri “Covid-19 ierobežošanas pasākumi

Komentēt