Kad veikt zobu higiēnu un kāpēc?

Profesionālā zobu higiēna ir būtisks solis mutes dobuma veselības nodrošināšanā, un tā spēlē īpaši svarīgu lomu pirms jebkādas zobārstnieciskas iejaukšanās – vai tā būtu zobu implantu ievietošana, ķirurģiska ārstēšana vai ortodontiskās terapijas uzsākšana.

1. Tīra vide – veiksmīgas ārstēšanas pamats

Kāpēc pirms zobārsta apmeklējuma ieteicams veikt profesionālo zobu higiēnu, īpaši, ja sen neesat to darījis? Ja pacients ilgāku laiku nav bijis pie higiēnista, uz zobiem var būt uzkrājies aplikums un zobakmens, kā arī var būt smaganu iekaisums. Tas ne tikai apgrūtina zobārstam precīzi novērtēt zobu un smaganu stāvokli, bet arī var ietekmēt ārstēšanas kvalitāti un rezultātu. Ja mutes dobuma stāvoklis ir slikts, plombēšana var aizņemt par 3 reizes vairāk laika. Zobu ir grūti noizzolēt un kvalitatīvi salabot. Reizēm vizīti nākas pārtraukt un pacients dodas mājās, jo asiņošanu neizdodas apturēt. Ja asiņošanas dēļ to nav iespējams saplombēt – zobu var nākties izraut.

Profesionālā higiēna palīdz nodrošināt tīru vidi zobārstnieciskām manipulācijām, atklāt slēptas problēmas – piemēram, bojājumus zem aplikuma, izvairīties no nevajadzīgas diskomforta ārstēšanas laikā, kā arī mazina asiņošanas risku, kas var traucēt plombes noturībai.Tāpēc pirms zobārsta apmeklējuma, īpaši pēc ilgāka pārtraukuma, iesakām vispirms veikt zobu higiēnu. Tas palīdzēs gan ārstam, gan Jums – ceļā uz veselīgu smaidu!

2. Veiksmīga operācija bez komplikācijām

Pirms jebkuras zobārstnieciskas operācijas, t.sk. zoba raušanas, ir nepieciešams nodrošināt maksimāli tīru mutes vidi. Zobakmens, aplikums un iekaisušas smaganas var negatīvi ietekmēt operācijas rezultātu un palielināt komplikāciju risku, piemēram, veicināt infekciju vai sliktu dzīšanu. Veicot profesionālo zobu higiēnu pirms operācijas, tiek ievērojami samazināts šo problēmu risks, tādējādi uzlabojot procedūras iznākumu. To jāveic līdz 1 mēnesi pirms plānotās operācijas. Ja izveidojies liels aplikums vai zobakmens – var būt nepieciešama atkārtota procedūra, lai mutes dobums tiktu atbilstoši sagatavots.

3. Zobu implanti – ilgtermiņa ieguldījums, kas prasa rūpes

Zobu implanti ir ilgtermiņa risinājums, un to panākumi lielā mērā ir atkarīgi no pacienta mutes veselības stāvokļa. Ja smaganas ir iekaisušas vai ir klātesošas baktēriju uzkrāšanās, tas var apdraudēt implanta stabilitāti un izraisīt periimplantītu – iekaisuma procesu ap implantu. Baktērijas ietekmē ap implantu veidojas skāba vide un brūces nedzīst. Tāpēc profesionālā zobu higiēna pirms procedūras ir kritiski svarīga, lai sagatavotu vidi veselīgai dzīšanai un veiksmīgai implanta integrācijai. Maldīgs ir mīts, ka implanti pēc to ievietošanas nav jākopj, jātīra! Patiesībā par implantu jārūpējas vēl vairāk nekā par dabīgo zobu!

4. Ortodontiskā ārstēšana – tīri zobi visā terapijas laikā

Pirms ortodontiskās ārstēšanas uzsākšanas (piemēram, brekešu uzlikšanas vai ortodontiskajām kapēm) ir obligāti jāveic profesionālā zobu higiēna. Tas nodrošina, ka zobi un smaganas ir veselīgas un nav iekaisuma, kas var traucēt ārstēšanas procesam. Turklāt ortodontisko ierīču nēsāšanas laikā zobu kopšana kļūst sarežģītāka, tāpēc regulāras profesionālās higiēnas procedūras ir būtiskas. Ja zobi netiek atbilstoši kopti, tie var sākt bojāties, uz zobiem var parādīties plankumi u.tml. Kape ir kā “siltumnīca”, zem kuras aplikumam ir izcili piemērota vide, tāpēc pilnvērtīga mutes dobuma kopšana un regulārs higiēnista apmeklējums ir vitāli svarīgi, lai pēc zobu ortodontiskās ārstēšanas zobu un smaganas būtu veselas.

Svarīgi! Ortodontiskās ārstēšanas laikā profesionālā zobu higiēna jāveic ik pēc četriem mēnešiem. Tas palīdz novērst aplikuma un zobakmens uzkrāšanos grūti aizsniedzamās vietās, kā arī saglabāt veselīgas smaganas visā ārstēšanas laikā.

👉 Un atceries – ja zobi tiek rūpīgi kopti ikdienā un vismaz 1–2 reizes gadā apmeklē zobu higiēnistu, tad tos bieži vien nemaz nevajadzēs labot. Tas ne tikai saglabā zobus veselus, bet arī ilgtermiņā palīdz ievērojami ietaupīt uz ārstēšanas izmaksām.

Patika šis raksts? Padalies!

0 komentāri “Kad veikt zobu higiēnu un kāpēc?

Komentēt