Kā pareizi kopt zobus un mutes dobumu?

Mūsdienās ir pieejams liels informācijas apjoms, taču ir svarīgi izvērtēt informācijas piemērotību un patiesumu. Tāpēc mūsu Veites zobārstniecības speciālisti izveidoja šo mutes dobuma kopšanas ceļvedi. Rakstā iekļauti zobārstu apstiprināti fakti par mutes dobuma un zobu kopšanu.

Caurumi zobos (kariess) visbiežāk veidojas starp zobiem, zoba kožamā virsmā vai rievā starp zobu un smaganu (pie zobu kakliņiem). Starpzobu spraugas ir perfekti radītas, lai tur slēptos zobu aplikums, kas uzkrājoties rada smaganu iekaisumu un veicina kariesa rašanos. Iesakam lietot zobu diegi un starpzobu birstītes, lai aplikumu noņemtu. Savukārt, rieva starp zobiem un smaganām ir augsne baktērijām, kas veido aplikumu. Bet to ir ļoti grūti notīrīt ar parasto zobu birsti – sari nespēj pielāgoties rievas strukturētajai virsmai. Tas ir kā mēģināt notīrīt apavus, saliekot tos rindā vienu pie otra. Tos var notīrīt tikai daļēji, sānu daļa paliek nenotīrīta! Zobu virsma piesmaganu rajonā, kā arī starp zobiem ir ieliekta, tāpēc, tīrot ar parasto zobu birsti, tiek notīrīta tikai daļa zoba virspuses. Rezultātā smaganu rieva aizpildās ar baktērijām un tiek inficēta. Zobu nevar, kā kurpi, paņemt rokās un notīrīt no visām pusēm. Parasti, ja ir grūti iztīrīt smaganu rievu ar zobu birsti, tad cilvēki mēģina tīrīt šo zonu stipri spiežot un berzējot smaganas. Šajā gadījumā ir iespējams panākt tīru, veselīgu smaganu rievu, bet vienlaikus veicināt smaganu atkāpšanos. Lai likvidētu aplikumu šajā zonā – iesakam lietot vienkūlīša zobu birsti.

Smagaņu asiņošana ir bieža parādība cilvēkiem visā pasaulē, taču to vajadzētu uzskatīt par brīdinājuma signālu. Zobus kārtīgi nenotīrot, uz tiem krājas aplikums. Smaganas kļūst pietūkušas, sarkanas, jūtīgas, asiņo. Bieži arī sāk atkāpties, atsedzot zoba kakliņu (posms, kas atrodas starp zoba kroni un sakni), kas var rezultēties zoba zaudēšanā. Taču visus simptomus var novērt apņemoties ievērot pareizu mutes dobuma kopšanu.

Kā pareizi veikt mutes dobuma tīrīšanu soli pa solim?

  1. Zobus izdiego ar zobu diegu.
  2. Zobu starpas iztīra ar interdentālām jeb starpzobu birstītēm.
  3. Katru zobu individuāli notīra ar vienkūliša zobu birsti.
  4. Mutes dobumu izskalo ar ūdeni.
  5. Izvēlieties zobu birsti ar mīkstiem, maigiem sariņiem (ultra soft, extra soft). Zobus tīra ar ārstniecisko zobu pastu. Mutes dobumu neskalo ar ūdeni! Lieko zobu pastu pēc mazgāšanas izšpļauj un atlikušo atstāj mutē, lai zobu pasta var iedarboties. Tādējādi zobi tiek mineralizēti un var uzņemt visu tiem nepieciešamo.

Ieteicams periodiski mainīt zobu pastu, lai zobi no zobu pastas varētu uzņemt visas tiem vajadzīgās vielas, jo ilgstoši lietojot vienu zobu pastu mutes dobuma mikroflora pie tās pierod un zobupastas iedarbība vairs nav tik efektīva. Mūsu klīnikā ir pieejamas dažādas labas, zobārstu izvēlētas un apstiprinātas zobu pastas.

Svarīgi vismaz reizi gadā, bet vislabāk divas reizes gadā veikt profesionālo zobu higiēnu mūsu klīnikā. Procedūras laikā zobu higiēnists ar speciāliem instrumentiem noņems to aplikumu vai zobakmeni, ko mājas apstākļos nav iespējams pašam ieraudzīt un notīrīt. Zobu higiēnas veikšanas laikā varat lūgt higiēnistam pastāstīt un parādīt, kā pareizi rūpēties par mutes dobumu, pārbaudīt savu tīrīšanas prasmes kvalitāti notīrīt zobu aplikumu, kā arī lūgt piemeklēt atbilstošus starpzobu birstīšu izmērus Jūsu zobu starpām.

Implantu aprūpe

Par implantiem ir jārūpējas tieši tāpat un pat vairāk kā par saviem zobiem. Īpaši uzmanīgi jātīra implanta virsmas un grūti pieejamās vietas, lai nerastos iekaisums, implants nekļūtu vaļīgs un neizkristu. Svarīgi vismaz reizi gadā pie zobu higiēnista veikt tīrīšanu un pie implantologa pārbaudīt implanta stabilitāti.

Patika šis raksts? Padalies!

0 komentāri “Kā pareizi kopt zobus un mutes dobumu?

Komentēt